Najczęstsze wątpliwości przedsiębiorców

Prowadząc działalność gospodarczą niejednokrotnie zadajemy sobie pytania co do prawa podatkowego, wystawionych dokumentów czy najnowszych przepisów. Dla większości przedsiębiorców program do wystawiania faktur jest narzędziem rozwiewającym wszelkie wątpliwości związane z finansami. Niektórzy mechanicznie wystawiają faktury VAT przy każdej nadarzającej się okazji. W swojej pracy mają na uwadze fakt, że faktura jest absolutną podstawą niezbędną do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego. Warunkuje zatem kwotę naszych zobowiązań względem fiskusa. Czy jednak zawsze musimy wystawiać tego typu dokumenty?

Czasem możemy obyć się bez dokumentów

Pamiętajmy, że faktury wystawiają oczywiście tylko tylko czynni VAT-owcy, a więc prywatny sprzedający nie ma takiego obowiązku. Jeśli produkt nabywa ostateczny konsument, to wysyłanie dokumentu okazuje się zwyczajnie zbędne, a my możemy wystawić jedynie paragon fiskalny. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 2013 roku faktura wystawiana przez nievatowca powinna zawierać takie same dane co rachunek. W praktyce oznacza to, że między jednym, a drugim nie ma dużej różnicy. Dobry program do wystawiania faktur online umożliwia użytkownikowi wystawienie obu form potwierdzenia zakupu czy usługi.

Czy zatem potrzebuję programu do wystawiania faktur?
Odpowiedź w większości przypadków jest prosta – Tak. Naszym obowiązkiem jest wystawienie faktury na wyraźną prośbę konsumenta. Ponadto dokumenty powinny trafić do odbiorcy w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące. W innym wypadku przedsiębiorca musi się liczyć z odpowiedzialnością karną skarbową. Zależnie od wagi popełnionego wykroczenia przewidziane kary wahają się od 50 nawet do 20000 zł. Warto zaznaczyć, że jeśli nasz występek zakwalifikuje się pod przestępstwo to wtedy otrzymamy grzywnę w wysokości nawet 30000 zł. Pomimo tego, że tak surowych kar spodziewamy się tylko w wyjątkowych przypadkach to dobrze prosperująca działalność nie może obejść się bez programu do fakturowania. Dobrze dobrana aplikacja uchroni nas od scysji z urzędem skarbowym i zabezpieczy nasz biznes.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Blog